Patirtimi grįstas mokymasis Italijoje

Raseinių rajono švietimo pagalbos tarnybos administracija parengė mainų programos „Konsorciumo narių neformalaus švietimo organizavimo gebėjimų tobulinimas, remiantis Italijos patirtimi“ Erasmus+ projektą, į kurį buvo pakviesti ir atstovai iš Žemaitijos regiono, t. y. Mažeikių, Kelmės, Telšių ir Radviliškio, įstaigų, vykdančių neformalųjį suaugusiųjų švietimą.

Spalio 14–21 dienomis Kelmės rajono savivaldybės suaugusiųjų mokymo centro direktorė Diana Razminienė ir direktoriaus pavaduotoja Vida Barauskienė dalyvavo minėto projekto Erazmus+ mobilumo mokymuose Italijoje, Sicilijos saloje. Mokymų tikslas – susipažinti su Italijoje vyraujančiomis suaugusiems asmenims skirtomis švietimo formomis, su mokymo(si) išteklių ir priemonių įvairove.

Sicilijoje lankytasi Trečiojo amžiaus universitete (TAU) Milaco mieste (Libera Universita per la Terza Eta LUTE, Milazzo), kurio mokymų programa skirta dviem tikslams: plėsti studentų kultūrinį pažinimą, skatinti saviugdą, taip pat mažinti žmonių vienišumą ugdant tarpusavio solidarumą ir tokiu būdu gerinant žmonių gyvenimo kokybę. TAU studijuoja apie 1000 studentų nuo 18-os iki 96 metų, juos moko apie 100 dėstytojų (daugelis jų dirba savanoriškais pagrindais). Pagrindinės mokymo programos – kaip ir Kelmės TAU: „Informacinės technologijos“, „Šokiai“, „Anglų kalba“, „Sveika gyvensena“, „Kraštotyra ir istorija“. Bet yra neįprastų programų: „Architektūra“, „Grafologija“, „Ekologija“, „Jūrinė biologija“, „Bendroji anatomija“, „Graikų mitai scenoje“, „Humanizmas ir konstitucija“ ir kt. Studentai mokosi pusmečiais, užsiėmimai vyksta kartą per savaitę, programų trukmė 4–24 val. TAU vadovauja buvęs miestelio meras, dėstytojauja mokslų daktarai ir patys studentai. TAU vadovaujasi principu „Mes duodame tau, o ką tu gali duoti mums?“.

Daugiafunkcis socialinis centras (Comunita Alloggio) rūpinasi įvairių negalių turinčiais žmonėmis (autistais, Dauno sindromą turinčiais bei sunkiomis psichikos ligomis sergančiais žmonėmis). Čia lankosi žmonės nuo 25 iki 45 metų. Pirmiausia jie mokomi kasdieninių (higienos, savitvarkos, socialinių) įgūdžių. Vėliau turi galimybę mokytis kitokių gebėjimų: bibliotekininkystės (mokosi informacijos ieškoti internete, užsako knygas miestelio žmonėms iš kitų bibliotekų), virtuvės ruošos (gamina maistą, serviruoja stalą), žemės ūkio darbų (augina daržoves, vaisius). Šioje įstaigoje neįgaliųjų įgyti įgūdžiai suteikia jiems savarankiškumo pasirūpinti ne tik savimi, bet ir kitais (pvz., sergančiais ar senais tėvais). Centrui vadovauja prof. dr. Francesco Saverio Briguglio, dirba tik 2 etatiniai darbuotojai, visi kiti – savanoriai.

Italijoje skirtinguose šalies regionuose įsikūrusios asociacijos (bendruomenės) užsiima labai įvairia veikla: moko ir skatina žmones sportuoti, šokti, muzikuoti, vaidinti, domėtis vietos istorija ir kt. Ypač didelį įspūdį paliko lankymasis bendruomenės sporto šventėje Kapo d’Orlando mieste.

Įdomu tai, kad šio miesto krepšinio komandoje vieną sezoną žaidė Simas Jasaitis, kuris buvo labai mylimas ir gerbiamas. Miesto bendruomenė priėmė labai šiltai, demonstravo sporto rungtis, vaišino pačių keptais pyragais. Delegacija lankėsi miesto merijoje, bendravo su meru. Lietuvių vizitą mieste ir jame vykusią sporto šventę filmavo vietinė televizija, buvo rodomas reportažas, apie tai paskelbtas straipsnis italų spaudoje.

Italijoje veikia labai daug asociacijų, kurių tikslai labai panašūs – plėtoti šalies ir regiono kultūrą bei „atlikti socialiai reikšmingą veiksmą“ – skatinti žmonių solidarumą, suteikti galimybę išreikšti save, naudojant paprastus ir racionalius švietimo išteklius ir priemones, nebūdingas kasdieniam gyvenimui (žiniasklaida, IT, socialinės priemonės – bendruomenės narys, geriausia šeimyninė patirtis ir t. t.). Sicilijos asociacijas vienija tai, kad jos gyvuoja tik savanoriškumo pagrindu, jų visiškai neremia valstybė. Asociacijose susiburia įvairaus amžiaus žmonės – nuo paauglių iki senjorų, visi gražiai sutaria, yra labai entuziastingi ir pilni energijos bendriems tikslams siekti. Bendruomeniškumo jausmas čia labai stiprus, tai – siciliečių gyvenimo būdas.

Būtent šių dalykų – savanorystės, entuziazmo, gebėjimo vienai veiklai suburti skirtingų kartų žmones ir taip ugdyti toleranciją vieni kitiems, o ne didinti atskirtį tarp kartų – lietuviams ir reikėtų labiausiai pasimokyti iš šios salos gyventojų.

Mobilumo mokymų metu aplankytas ir vienas garsiausių veikiančių Italijos ugnikalnių – Etna. 2013 m. šis ugnikalnis buvo įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Etnos apylinkės yra paskelbtos draustiniu. Pats didžiausias užregistruotas Etnos išsiveržimas įvyko 1669 m., kai lavos upė užliejo 16 pietiniame šlaite įsikūrusių gyvenviečių ir nusiaubė dalį Katanijos miesto. Šio galingo išsiveržimo metu žuvo apie 12 tūkstančių žmonių.

Kelionės į Etną medžiaga bus panaudota Kelmės SMC formaliojo ugdymo geografijos pamokoms ir TAU Kraštotyros fakulteto studentų paskaitoms.

Sicilijos bažnyčiose, miesteliuose, įvairiose asociacijose vykdoma veikla labai ryškiai atspindi bendruomeniškumo jausmą, nes bendruomenė yra jausmų, minčių, tradicijų, ištikimybės, kolektyvizmo ir valios lydinys.

Mokymų metu užmegztas naujas pažintis su siciliečiais tikimasi pratęsti ir Kelmės krašte.

Trečiojo amžiaus universitete Milace (Milazzo)

Daugiafunkciame socialiniame centre (Comunita Alloggio)

Bendruomenės sporto šventėje Kapo d’Orlando mieste

Kapo d’Orlando miesto merijoje

Picos kepimo pamoka Italoje, „Le Giare“ restorane